Materace są ważnym elementem naszej sypialni. Dobry sen to podstawa naszego zdrowia i sprawności. Materac zadba o regenerację naszych sił i kondycję kręgosłupa. Dlaczego wybór materaca jest ważny? Przeciętny człowiek śpi około 8 godzin na dobę. Wychodzi na to, że łóżku spędzamy średnio 1/3 naszego życia. To bardzo dużo czasu! Podczas snu nasz organizm regeneruje się, wycisza a mięśnie się rozluźniają. Sen to naturalny sposób na odpoczynek, dlatego wybór odpowiedniego materaca jest niezwykle istotny. Dobrze dobrany materac zapewni regenerację po ciężkim dniu i zadba o kondycję naszego kręgosłupa.
Wiele osób nie posiadających wiedzy w tym zakresie uważa, że wystarczy co kilka lat kupować nowy materac, gdy pękną sprężyny lub zapadnie się piankowe wypełnienie. Niestety, takie przekonanie może mieć fatalne skutki zarówno dla ich zdrowia, jak i portfela.
Jaki materac wybrać? Szeroki wybór materacy do spania
Ze względu na różne pozycje podczas snu, ważne jest, aby wybrać materac, który będzie odpowiadał naszym potrzebom.
Jeśli śpimy na boku, powinniśmy wybrać materac średnio twardy, który zapewni odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Zapobiegnie to jego nadmiernemu wygięciu i zapewni jego odpowiednie ułożenie. Im większa masa ciała, tym twardszego materaca potrzebujemy. Jeśli śpimy na plecach, polecamy materac nieco bardziej miękki od średnio twardego, gdyż może być on wygodniejszy dla osób leżących w tej pozycji. Zapewni to lepsze podparcie całego ciała. Bardziej miękki materac zalecany jest w przypadku spania na brzuchu, ponieważ zapobiega on nadmiernemu wygięciu kręgosłupa w tej pozycji.
Drugim ważnym kryterium jest wielkość materaca. Dobrze jest wybrać materac, który jest nieco większy od naszego łóżka. Prawdopodobnie łatwiej będzie go ułożyć, a osoba na nim śpiąca będzie miała większe pole manewru podczas snu.
W przypadku większości modeli warto również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób materac został wykonany. Wierzchnia warstwa (ta najbliżej śpiącego) powinna być wykonana z materiałów niealergizujących. Pianka, z której wykonuje się np. materace piankowe, jest trwała i ma otwartą porowatą strukturę, dzięki czemu jest bardzo przewiewna i nie powoduje alergii.
Powinniśmy również zwrócić uwagę na to, ile warstw występuje w materacu, a także na ich grubość i sztywność/miękkość i twardość. Wysokiej jakości model powinien być wykonany z co najmniej dwóch warstw – jednej bardziej miękkiej i jednej twardszej. Dodatkowo, dobrze wykonany materac może mieć nawet 5 warstw o różnym stopniu twardości, co pozwala nam na dostosowanie jego właściwości do naszych potrzeb. Potrzebujemy tutaj równowagi pomiędzy odpowiednim podparciem kręgosłupa a miękkością, która zapewni nam komfort podczas snu.

Materace do spania – materac lateksowy, materac sprężynowy czy materac piankowy?
Materace lateksowe – materace lateksowe wykonane są z naturalnego lateksu, który posiada doskonałe właściwości takie jak sprężystość i przepuszczalność powietrza. Dzięki temu materac nie chłonie wilgoci i jest odporny na działanie bakterii, roztoczy i innych nieprzyjemnych organizmów. Lateks jest bardzo trwałym materiałem, który zachowuje swoje właściwości przez wiele lat. Wykonany z niego materac doskonale dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia mu odpowiednie podparcie. Wadą może być wyższa cena niż w przypadku materacy piankowych i sprężynowych.
Materace sprężynowe – klasyczny materac, w którego wnętrzu znajduje się metalowy blok sprężynowy. Rdzeń sprężynowy sprężynuje do kształtu naszego ciała i zapewnia mu odpowiednie podparcie. Wśród zalet tego typu materacy można wymienić stosunkowo niską cenę, wysoką trwałość oraz dobre parametry wentylacyjne. Jednak ten rodzaj materaca może powodować hałas podczas snu ze względu na metalowy blok sprężynowy.
Materace piankowe – materace piankowe wykonane są głównie z pianki poliuretanowej lub pianki memory (visco-elastic). Pianka poliuretanowa charakteryzuje się dużą elastycznością, wysoką oddychalnością i odpornością na odkształcenia. Pianka Memory Foam to bardzo gęsty materiał, który idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, odciążając stawy, mięśnie i kręgosłup.

Materace do spania – fakty i mity
Miękki materac z czasem się ugina – FAKT
Miękki materac może się z czasem zapadać, ale nie dzieje się tak we wszystkich przypadkach. Jeśli dobrej jakości miękki materac ma wewnętrzne sprężyny lub inny dobry system podparcia i jest regularnie obracany, pozostanie w dobrym stanie przez wiele lat bez ugięcia lub zgniecenia.
Twardsze materace wytrzymują dłużej – MIT
Ten mit powstał, ponieważ niektórzy ludzie mylą twardość z trwałością. W rzeczywistości nie ma znaczenia, czy materac jest twardy czy miękki – jego trwałość zależy wyłącznie od użytych materiałów.
Materac powinien być dobrany do kształtu ciała – FAKT
Najważniejszym zadaniem materaca jest zapewnienie właściwego podparcia dla kręgosłupa. Dlatego materac powinien być dopasowany do wzrostu, wagi i budowy ciała. Taki materac zapewni spokojny i komfortowy sen, nawet przy bardzo nietypowych pozycjach spania.
Materac powinien być jak najbardziej twardy – MIT
Jednym z najstarszych mitów dotyczących materacy jest ten, że materac powinien być jak najbardziej twardy. Jest to mit wywodzący się jeszcze z czasów materacy sprężynowych, kiedy to twardość równała się jakości. Nie ma to jednak nic wspólnego z rzeczywistością. Udowodniono, że stopień twardości musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Twardy materac nie jest odpowiedni dla każdego, ponieważ może powodować dyskomfort, bóle kręgosłupa i bioder oraz bezsenność. Podobnie jak zbyt miękki materac może prowadzić do nieprawidłowego ułożenia kręgosłupa i bólu pleców.
Artykuł powstał przy współpracy z sklepem z materacami https://centrummateracy.com/