Rynek telefonów komórkowych stale się rozwija. Od pewnego czasu nie służą one już tylko do dzwonienia i pisania wiadomości, ale stanowią swoiste centrum zarządzania, bo można za ich pomocą wykonać zdjęcia, zrobić zakupy, wykonać przelew w banku lub wziąć kredyt, prowadzić kompleksowo sklep internetowy lub niekiedy nawet stacjonarny, podróżować z nawigacją satelitarną, monitorować swoje postępy sportowe, a nawet zapłacić zbliżeniowo, tak jak kartą.
Nic zatem dziwnego w tym, że posiadacze smartfonów chcą jak najdłużej cieszyć się ich funkcjonalnością i dobrym wyglądem. Z tego powodu zamiast nosić bezpośrednio w torbie lub kieszeni coraz więcej osób decyduje się na umieszczenie swojego telefonu w etui lub pokrowcu. Dostrzeżono potrzeby posiadaczy telefonów i obecnie do większości modeli dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów osłon. Wszystko zatem zależy od klienta i jego potrzeb. Czym zatem można kierować się przy wyborze etui do telefonu?
Etui w zależności od zastosowania
Gdy telefon zwyczajnie leży sobie w kieszeni lub przegródce torby to właściwie każdy rodzaj osłony można zastosować, nie ma to większego znaczenia. W przypadku jednak aktywności fizycznej takiej jak np. fitness, street workout czy bieganie nie zawsze dobrze jest zostawić go w domu lub szafce w szatni czy na ławce. Świetnie byłoby, gdyby nam nie wypadł i nie krępował ruchów, więc kieszeń raczej odpada. Z pomocą przychodzą sportowe etui do telefonów, które zakłada się na ramię za pomocą taśmy z rzepami lub elastycznej opaski. Dzięki temu telefon można mieć zawsze przy sobie i stabilnie umocowany. Poza tym ma przezroczysty przód, dzięki czemu w trakcie np. biegu można zobaczyć kto dzwoni bez potrzeby ściągania etui z ramienia czy wyciągania z niego telefonu. Niektóre wyposażone są w bidon.
Pracownicy fizyczni z kolei mogą być zainteresowani tzw. hardcase, które zakłada się na tył obudowy, przód z kolei ochrania się np. hartowanym szkłem. Dzięki temu urządzenie jest bardziej chronione przed chociażby przypadkowymi uderzeniami. Niektóre etui nazywane są także pancernymi, których konstrukcja jest jeszcze bardziej wzmocniona.
Budowa pokrowca na telefon
Nie wszystkie osłony zbudowane są w taki sam sposób. Wyróżnić tu można chociażby tzw. wsuwki, etui z klapką i etui portfelowe. Pierwszy typ jest jak futerał na okulary lub kieszonka, wsuwa się do niego telefon. Wykonane jest zwykle z dwóch kawałków skóry, filcu lub jakiegoś materiału, często wykonane ręcznie. Może być też zamykane od góry na zatrzask, magnes czy nawet guzik lub suwak. Użytkowanie telefonu wiąże się każdorazowo z wyciąganiem go z etui, co jednak pozbawia go ochrony i może też skutkować upuszczeniem i uszkodzeniem. Nie poleca się go również osobom, do których często ktoś dzwoni.
Etui z klapką i etui portfelowe są trochę podobne, z tym, że pierwsze ma osłonę ekranu opuszczaną w dół, a w drugim uchyla się je w bok. Mocuje się je na tylnej obudowie. Chronią zarówno plecy telefonu, jak i ekran, gdy są zamknięte. Etui portfelowe dodatkowo może mieć przegródki, w które można schować karty lub np. pieniądze.
Popularne są także etui typu case, które mocowane są na tylną obudowę telefonu i tylko ją w zasadzie chronią. Wystające delikatnie ponad taflę ekranu ranty sprawdzają się dodatkowo, jeśli telefon położy się na płaskiej powierzchni ekranem w dół.
Etui jako forma ochrony
Istotne jest także to w jaki sposób etui chroni telefon. Niektórzy decydują się jedynie na osłonę tylnej obudowy i wtedy sprawdzi się case lub etui silikonowe. Ochronią obudowę przed zarysowaniem, ale ekran pozostanie odkryty, można wtedy dokupić na niego folię ochronną lub szkło hartowane. Jeśli posiadaczowi zależy na lepszej ochronie to może wybrać etui portfelowe lub z klapką, albo nawet wsuwkę (o ile nie korzysta często z telefonu). W ekstremalnych przypadkach warto sięgnąć po etui pancerne, które często jest połączeniem poliwęglanu i tworzywa tłumiącego drgania, lub nawet etui wodoodporne, jeśli przebywa się w bardziej mokrych warunkach, np. w pontonie na rzece.
Wybierając zatem etui warto zastanowić się co jest w nim najważniejsze i jak użytkuje się telefon. Po odpowiedzi na te pytania łatwiej będzie podjąć decyzję, a jest duża szansa, że rynek osłon spełni te oczekiwania.
Dodaj komentarz