Jaki kolor dachu wybrać? – 6 wskazówek

Jaki kolor dachu wybrać? – 6 wskazówek

Zanim wybierzemy kolor dachu, musimy zapoznać się z miejscowymi tendencjami dotyczącymi pokryć dachowych. Nie obędzie się również bez zgrania się barwy dachu z elewacją i ogólnym stylem naszego domu. To oczywiście nie wszystko. Poznaj więc 6 wskazówek, dotyczących wyboru idealnego koloru Twojego dachu.

Jak wybrać kolor dachu?

Przede wszystkim musimy brać pod uwagę wymogi gminne, czyli odgórnie narzuconą paletę barw przez władze naszego miasta, którą możemy wykorzystać przy wyborze pokrycia. Dlaczego? Jeśli każdy mieszkaniec miałby poszycie w swoim ulubionym kolorze, całość zabudowań wyglądała by naprawdę komicznie. O czym jeszcze warto pamiętać? Poznaj 6 wskazówek i porad!

  1. Kolor dachu narzuca nam barwa ścian zewnętrznych naszego domu. Pokrycie jest instalowane w pierwszej kolejności, więc w dużej mierze to od niego zależy barwa naszej elewacji.
  2. Unikajmy ciemnych i czarnych kolorów na dach, gdy mamy zamiar zagospodarować poddasze jako pomieszczenie użytkowe. Jeśli wyizolujemy dach i ocieplimy strych, nie powinno być większego problemu z nagrzewaniem, jednak gdy planujemy okna dachowe, lepiej unikać ciemnych odcieni poszycia.
  3. Kąt nachylenia dachu ma spore znaczenie, jeśli chodzi o dobór koloru. Dlaczego? Wielospadowe pokrycie w ciemnym, ciężkim kolorze, może przytłoczyć ściany zewnętrzne i cały budynek, tworząc efekt przesady. Dom z wielospadowym, czarnym lub ciemnym dachem będzie po prostu nieestetyczny.
  4. Jeśli na naszym dachu zagości blachodachówka, pamiętajmy, by nie szaleć z jej kolorem. Mimo że obecnie każdy producent oferuje coraz to szerszą paletę barw dachów, lepiej skupić się na zgaszonych kolorach. Jakie będą idealne?

    • ciemne zielenie i brązy,
    • granat,
    • ciemny bordowy,
    • bardzo ciemny pomarańcz.

  5. Barwa dachu zależy od miejsca, w którym budujemy dom. Tak jak już wspomnieliśmy w 1 wskazówce, musimy kierować się ogólną panoramą miasteczka. Jeśli jednak nasze mieszkanie stanie na uboczu, przy lesie lub na działce daleko od gęstego położenia budynków, nie musimy ściśle trzymać się palety kolorystycznej. Jednak mimo wszystko, nadal zalecamy rozwagę i przygaszone, leśne kolory na dach.
  6. Styl, w jakim zaprojektowany został nasz dom, ma również niebagatelne znaczenie w przypadku wyboru elewacji i koloru dachu. Domy stylizowane na typowo folklorystyczne, wiejskie, powinny być pokryte podobnym materiałem. Sprawdzi się więc blacha trapezowa lub blachodachówka płaska.

Jak wybrać pokrycie dachowe?

Kolor jest równie ważny, jak wybór finalnego pokrycia na dach. I tutaj również wszystko sprowadza się do określenia stylu naszego lokalu. Nowoczesne domy mogą z powodzeniem być pokryte blachą trapezową, ale proste budynki w stylu retro także nadadzą się pod blachę tego typu, pod warunkiem, że zostanie ona dobrana w odpowiednim kolorze. Pamiętajmy również o tym, by rozważać blachodachówkę w kontekście rodzajów, pod którymi występuje.

Przykładowo Karpiówka dedykowana jest lokalom zabytkowym lub domom w stylu dworskim. Ostatecznie musimy skupić się na swoim osobistym guście i wybierać dach, dalekosiężnie wybiegając w przyszłość. W końcu nie jest to decyzja, którą podejmujemy raz na kilka kwartałów.

Grzegorz

Zobacz też

Dodaj komentarz