Ergonomiczny fotel biurowy – co to tak naprawdę znaczy?

Ergonomiczny fotel biurowy – co to tak naprawdę znaczy?

Fakty i mity o fotelach ergonomicznych

Ergonomia to słowo odmieniane przez wszystkie przypadki, szczególnie w kontekście wnętrz i mebli do nich przeznaczonych. Dlatego dziś zastanowimy się co to znaczy, że fotel biurowy jest ergonomiczny? Czym powinien charakteryzować się taki model?

Ergonomiczny fotel biurowy – charakterystyka

Jak wiadomo ergonomia w kontekście mieszkania to nic innego jak przystosowanie danej przestrzeni czy mebli do anatomicznych i psychofizycznych możliwości człowieka. Zatem fotel biurowy musi być odpowiedni dopasowany przede wszystkim do krzywizn kręgosłupa, ale również wzrostu i wagi jego użytkownika. To dlatego wyróżniamy modele dla dzieci i dla dorosłych. Osoba siedząca na fotelu biurowym musi być ustawiona pod odpowiednim kątem do monitora. Dystans pomiędzy oczami i monitorem powinien wynosić od 18 do 24 cali. Podczas pisania na klawiaturze nadgarstki powinny być wyprostowane. Kąt podczas siedzenia musi wynosić 90 stopni dla pleców i 90 stopni dla kolan. Fotele spełniające te warunki oraz inne wysokiej jakości meble można na przykład znaleźć na mojmebel.pl. Oczywiście fotel musi wspierać zwłaszcza lędźwiowy odcinek kręgosłupa, a najlepiej jeśli wspiera go na wszystkich odcinkach. Każdy model musi posiadać regulację wysokości, dzięki czemu można go dopasować precyzyjnie do danego użytkownika.

Elementy fotela biurowego zwiększające jego ergonomię

Są takie elementy, które wpływają na większy komfort i ergonomię fotela biurowego. Fotele biurowe ergonomiczne posiadają regulację nie tylko w obrębie wysokości siedzenia, ale również wysokości i kąta nachylenia oparcia. Bardzo często taki model wyposażony jest w ruchomy zagłówek, którym można sterować w zależności od potrzeb. Osoby, które bardzo wiele czasu spędzają przed komputerem, przy biurku, muszą dbać również w sposób szczególny o krążenie krwi. To dlatego powstały fotele biurowe z funkcją masażu, a także dodatkowym regulowanym podnóżkiem. Dzięki takim elementom można poprawić ukrwienie w przerwach pomiędzy wykonywaniem obowiązków. Oczywiście niezależnie od tego jak wygodny jest fotel biurowy zalecane jest robienie przerw w pracy i zmiana pozycji na stojącą przynajmniej dwu- trzykrotnie w ciągu 8 godzinnej pracy, na 10-15 minut przy każdej przerwie.

Rodzaj tapicerki może wpływać na ergonomię fotela

Miękka tapicerka i odpowiednie wypełnienie fotela biurowego także wpływają na jego ergonomię. Wszak na odpowiednio wyprofilowanym i wyściełanym fotelu biurowym nie ma problemów z odciskami i koniecznością częstej zmiany pozycji. Jest ona zawsze stabilna i wygodna. Można zdecydować się na tapicerkę tekstylną z dodatkową perforacją. Taki model odprowadza wilgoć, co zwiększa komfort korzystania z fotela biurowego w przypadku braku klimatyzacji latem. Dobrze regulować ciepłotę ciała i odprowadzać wilgoć mogą również fotele skórzane, choć znacznie lepiej sprawdzają się do klimatyzowanych pomieszczeń. Dodatkowo trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji materiału.

Grzegorz

Zobacz też

Dodaj komentarz