Czemu auto nie odpala?

Czemu auto nie odpala?

To może przydarzyć się każdemu kierowcy. Wsiadasz rano do samochodu, przekręcasz kluczyk w stacyjce i… nic. Samochód nie odpala. Jesteś cały zlany potem, już wiesz że spóźnisz się do pracy lub nie zdążysz dowieźć dzieci do szkoły. Gorączkowo starasz się znaleźć rozwiązanie tego problemu. Niestety twoja wiedza o motoryzacji nie jest rozległa i nie wiesz co sprawdzić. W tym właśnie celu powstał na ten artykuł. Opisujemy tu najczęstsze przyczyny tego, że samochód nie może odpalić.

Rozładowany akumulator

Brak napięcia w instalacji elektrycznej nie pozwala wprawić rozrusznika w ruch, bez czego zapalenie silnika nie jest możliwe. Akumulator może się rozładować tak zimą, jak również latem – co dla wielu osób jest dużym zaskoczeniem. Można mu w tym „pomóc” zostawiając na noc włączone radio lub oświetlenie. Akumulator może również rozładować się samoczynnie, z uwagi na swój wiek, jak również krótkie trasy, nie pozwalające w pełni naładować baterii. Rozwiązaniem jest podładowanie akumulatora prostownikiem, zapalenie samochodu na kable lub w końcu zakup nowego akumulatora. Jeżeli nie wiesz jaki akumulator kupić pasuje do Twojego auta zajrzyj na Jaki-Akumulator.pl.

Brak iskry

Kolejną możliwą przyczyną nie odpalania samochodu jest brak iskry. Iskra powstaje w świecach zapłonowych i jest konieczna do spalania paliwa w cylindrach. Dlaczego iskry może nie być lub być zbyt słaba aby zapalić paliwo? Zużyte świece zapłonowe, zużyte kable wysokiego napięcia, a w końcu i uszkodzona cewka zapłonowa. Tak czy inaczej, przyczyny należy szukać w układzie zapłonowym. Jest to zjawisko częściej występujące w samochodach z instalacją LPG. Dlaczego? Ponieważ potrzebna w nich jest mocniejsza iskra do zapalenia paliwa, co skraca żywotność wymienionych wyżej części.

Zamarznięte paliwo

Przyznajmy szczerze że zdarza się to rzadko, ale nie można wykluczyć i takiej sytuacji. Zamarznięte paliwo dotyczy głównie samochodów z silnikiem diesla, które tankujemy olejem napędowym. Jeżeli w baku znajdowało się paliwo zalane jeszcze latem, a auto próbujemy odpalić w siarczysty mróz, może się zdarzyć że z paliwa wytrąciła się parafina, zaklejając przewody paliwowe oraz filtry. Jak ten problem rozwiązać? Nie pozostaje nic innego jak wstawienie samochodu do ciepłego garażu, aby parafina się roztopiła. Na przyszłość należy również pamiętać o tym, aby przed zimą zatankować samochód paliwem zimowym. Jest to paliwo ze specjalnymi dodatkami chroniącymi przed wytrącaniem się paliwa. Na stacjach benzynowych jest sprzedawane już od października. Wszystkie wyżej wymienione usterki można naprawić mniejszym lub większym nakładem finansowym. W opłaceniu usług mechanika pomagają kredyty pozabankowe. Czy można otrzymać pożyczkę lub kredyty pozabankowe na takie rzeczy jak naprawa samochodu? Oczywiście że tak! Nikt nawet nie będzie Cię pytał na co zamierzasz te pieniądze wydać.

Grzegorz

Zobacz też

Dodaj komentarz